מודעות

תריסים

    תריסים משמשים להצללה והגנה מפני קרני השמש, והם יעילים לצורך בידוד מרעשי הסביבה, בנוסף לחלונות השונים. סוגים רבים של תריסים קיימים בשוק הרחב והפרמטרים לבחירתם קשורים באיכות, במראה החיצוני של הפריטים וכמובן גם בתקציב. בישראל רווחים במיוחד תריסי גלילה על סוגיהם השונים, אולם בשנים האחרונות חדרה הטכנולוגיה גם לענף זה, והציבה את התריסים החשמליים במקום מכובד בפני עצמו.

    התריסים הראשונים אשר זכורים היו תריסים מעץ, מעין שלבים אשר לרוב היו מקובעים ולא ניתנים לפתיחה והזזה. למפרטים הללו נתלוו גם חסרונות בולטים בכל הנוגע לגמישות ולתחזוקה פשוטה אשר נעדרה מהם. בהמשך התווספו עיצובים מעניינים ומפרטים אשר זכו לשלבי עץ מיוחדים ועשירים בפיתוחים. תריסי עץ ניתן לראות עד היום בערים שונות בעולם ובין היתר גם בישראל, אולם יש לזכור כי המראה שלהם תלוי באופן מכריע במידת התחזוקה השוטפת, כפי שדורש כל פריט מעץ.

    בהמשך הומצאו תריסים מחומרי פלסטיק קשיחים אשר נהוגים גם כיום בעולם וגם בישראל. מדובר בשלבים אשר נשלטים על ידי ידית מתכת קטנה, ובעזרתה ניתן לפתוח את התריסים ולהגיפם בעת הצורך. בניגוד למפתחי החלון אשר שטחם קטן, הרי שעבור מרפסות הבתים הומצאו תריסי הזזה גדולים ורחבים, אשר מורכבים ממספר מערכות תריסים, וניתנים להזזה כך שניתן יהיה להסיטם ולצפות בנוף ולשאוף אוויר צח. מערכות תריסי ההזזה בנויים משלבים שלבים אשר בנויים מפלסטיק או מאלומיניום, וניתנים לפתיחה ולסגירה בכדי לנתב את כמות האור אשר חודרת אל החלל.

    תריסי גלילה הם התריסים האטרקטיביים ביותר בישראל, והם מופעלים באמצעות חבל עמיד אשר מאפשר את העלאת והורדת התריס. בעשרים השנים האחרונות הוכנסו לשימוש בישראל תריסי גלילה חשמליים אשר מאפשרים תיפעול פשוט ונוח באמצעות מתג או בשלט, ואשר בעזרתם ניתן לשלוט ביעילות בכמות האור שתחדור למבנה. תריסים אלה יקרים יותר באופן משמעותי אולם הם מבוקשים ביותר בבתי עסק ובבתים פרטיים.

נסו גם: